ساخت سوله های تیرورقی

ساخت سوله های تیرورقی

ساخت سوله های تیرورقی

سوله تیرورقی : سوله تیرورقی سازه ای فلزی است که به وسیله ی پیچ و مهره اجزای مختلف آن را به یکدیگر متصل می کنند. این نوع سوله را به عنوان قدیمی ترین سازه ی فلزی می شناسند که امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی سازه های دیگر جایگزین آن شده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی از دلایل مهم استفاده ی محدود از سوله تیر ورقی  محدودیت ابعاد دهانه می باشد. دهانه ی این سوله نهایتا تا ارتفاع ۲۰ متری پیش بینی شده است و به همین دلیل نمی توان از /ان برای انواع صنایع استفاده کرد.

سوله های تیرورقی از اجزایی مانند قاب اصلی، وال پست، بولت، لاپه، آبچکان، سایه بان ، مهاربند، حمال چرثقیل، بادبند، پیچ و مهره ، مهاربند و … تشکیل می شوند.

سوله تیرورقی

در ساخت این نوع سوله از فولاد خام استفاده می شود که آن ها را با استفاده از محاسبات و طراحی های خاصی برش داده و به وسیاه ی جوش کاری و پیچ و مهره کردن آن ها را به یکدیگر متصل می کنند.

همان گونه که اشاره شد مناسب ترین جای کاربرد سوله تیر ورقی در مواقعی است که دهانه ای یا ارتفاع کمتر از ۲۰ متر در ساخت سوله مورد نیاز باشد . چرا که در غیر این صورت صرفه ی اقتصادی این نوع سوله از بین رفته و هزینه بر می باشد. پیشنهاد می شود که در این موارد ساخت سوله های خرپایی را جایگزین سوله های تیر ورقی نماییم.

از مزایای سوله های تیرورقی می توان به قابل نقل و انتقال بودن سوله، قابلیت  نصب جرثقیل های سقفی، امکان ساخت طبقاتی ، امکان بازیافت قطعات، آسان بودن باز و بسته کردن قطعات و … در کنار معایبی مانند : انسجام کمتر در قیاس با سوله های دیگر، هزینه بر بودن، سنگین وزنی، محدودیت ابعاد دهانه  اشاره نمود.

ساخت سوله های تیرورقی

ساخت سوله های تیرورقی با استفاده از روش های سنتی انجام می گیرد. سوله های تیرورقی با توجه به قدمت زیادی که دارا می باشند و همچنین با پیدایش سوله های جدید تر با ویژگی های بهتر در حال حاضر کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

ساخت سوله های تیرورقی به چه صورتی می باشد؟

سوله های تیرورقی با توجه به اسم آنها با استفاده از ورقه های فولادی که در کارخانه برش داده می شود ساخته می شوند. این نوع سوله با میزان زیادی فولاد تشکیل می شود به همین دلیل وزن آن معمولا بالا می باشد. اجزای سوله های تیرورقی با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. سوله های تیرورقی بیشتر برای ساخت هایی کاربرد دارند که به دهانه ای کمتر از ۱۵ تا ۲۰ متر نیاز دارند. بنابر این از این نوع سوله نمی توان برای پروژه های گسترده استفاده نمود. بنابراین در ساخت های گسترده تر استفاده از این نوع سوله از نظر اقتصادی به صرفه نمی باشد و ما ساخت و استفاده از سوله های خرپایی را پیشنهاد می کنیم.

سوله های تیرورقی از نظر اقتصادی نیز به هیچ عنوان به صرفه نمی باشد چرا که بیشتر این سوله ها از فولاد تشکیل می شود و قیمت فولاد نیز در بازار ها به صورت نوسانی بوده و قابل تغییر می باشد.

مراحل ساخت سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی در ابتدا در زیر نظر مهندسین حرفه ای انجام در کارخانه های ساخت سوله انجام می گیرد. قاب های اصلی سوله های تیرورقی در کارخانه ها ابتدا برش خورده شده و سپس به یکدیگر جوش داده می شوند.  سوله های تیرورقی مرحله به مرحله زیر نظر مهندسین طراح و کنترل کیفیت صورت می گیرد. ساخت سوله های تیرورقی همانند سوله های دیگر دارای محاسبات فنی خاصی می باشد که دارای پیچیدگی های گسترده ای است. در حال حاضر در سوله سازی استفاده از این نوع سوله بسیار محدود می باشد چرا که در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ساخت و استفاده از سوله های تیرورقی به صرفه نمی باشد.

انواع سوله, ساخت سوله های تیرورقی, سبک سوله, سوله, سوله سبک, سوله های تیرورقی, سوله های سنگین, متریال سوله های تیرورقی, مراحل ساخت سوله های تیرورقی
بدون نظر

ارسال دیدگاه